Bezpečnost budoucnosti

Vozidla řady XD nové generace nabízejí bezkonkurenční bezpečnost pro řidiče, spolujezdce a další účastníky silničního provozu.

Nepřekonatelná bezpečnost

Bezpečnost silničního provozu je při distribuci ve městě nejvyšší prioritou. Proto se model DAF XD nové generace vyznačuje nízkým posazením kabiny, velkým čelním sklem a mimořádně nízkými liniemi pásu, které stanovují nové standardy v přímém i nepřímém výhledu a jsou podporovány nejmodernějšími technologiemi, jako je digitální kamerový systém DAF Digital Vision a jedinečný systém DAF Corner View. Navíc zcela nová, robustní konstrukce kabiny, sada asistenčních systémů řidiče a prvotřídní ergonomie činí z nové generace DAF XD špičku v oblasti bezpečnosti ve třídě rozvážkových vozidel.

Výjimečný přímý a nepřímý výhled

Vynikající přímý výhled na silnici znamená vše. Optimální nepřímý výhled je jistě stejně důležitý. Zvláště když jsou městské silnice přeplněné a plné nechráněných a nepředvídatelných účastníků silničního provozu a jsou přímo poseté objekty, jako jsou například patníky, stojany na jízdní kola, požární hydranty a sloupky.

Splňuje hodnocení s 5 hvězdičkami podle londýnské normy pro přímý výhled

Zdá se, že žádné město na světě není odhodlanější snížit počet nehod užitkových vozidel a zranitelných účastníků silničního provozu než Londýn, což se odráží v přísné londýnské normě pro přímý výhled (London Direct Vision Standard neboli DVS).

Přestože je splnění stále přísnějších předpisů pro všechny výrobce především středně těžkých a těžkých nákladních vozidel náročné, společnost DAF plně podporuje cíl normy DVS: maximalizovat přímý výhled z pozice řidiče pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Pokud jsou vozidla DAF XD nové generace vybavena jedinečnými dveřmi DAF Vision a kamerovým systémem DAF Corner View, dosahují k maximálnímu počtu dosažitelných 5 hvězdiček v systému DVS. To ilustruje jedinečnou pozici modelu XD na trhu, pokud jde o přímý pohled.

New-Generation-DAF-XD-london-dvs

Ruce na volantu, oči na silnici

Zejména v městské přepravě je bezpečný řidič řidičem, který má stále oči na silnici a dává pozor na zranitelné účastníky silničního provozu, jako jsou chodci a cyklisté. Proto se filozofie společnosti DAF „Ruce na volantu, oči na silnici“ vztahuje i na model XD nové generace.

Hlavní funkce jízdy jsou ovládány z volantu nebo páček sloupku řízení. Od zapnutí funkcí přímo souvisejících s jízdou až po ovládání nabídky digitálního displeje, od ovládání převodovky TraXon až po ovládání zvuku a telefonu: řidič má vše na dosah ruky.

Sekundární funkce řízení lze ovládat pomocí fyzických spínačů na ergonomicky uspořádané přístrojové desce.

Inteligentní aktivní bezpečnostní prvky

Nákladní vozidla DAF nové generace také obsahují celou řadu funkcí, které maximalizují aktivní bezpečnost. Patří mezi ně brzdový asistent, systém varování při opuštění jízdního pruhu, světla nouzové brzdy a City Turn Assist. Přidali jsme také nové funkce, jako je elektronická parkovací brzda DAF pro chytré ovládání parkovací brzdy, nízkorychlostní brzda přívěsu pro bezpečné připojení a odpojení přívěsu a asistent parkovací brzdy poskytující další brzdnou sílu pro podporu řidiče v mnoha situacích.

1. Funkce varování před čelním nárazem

Funkce varování před čelním nárazem vydává varovný zvuk a zobrazí se na přístrojové desce vizuální upozornění. Vyzývá tak řidiče k provedení akce za účelem zamezení nehodě.

2. Pokročilý nouzový brzdový systém

Pokročilý nouzový brzdový systém je schopen zajistit autonomní nouzové brždění, které pomůže zabránit srážce se stojícími i pohybujícími se vozidly s rychlostí až 80 km/h.

3. Automatická volba osvětlení

Tato standardní funkce automaticky aktivuje dálková světla v náročných jízdních podmínkách a při špatném osvětlení. v případě deště se rovněž automaticky aktivují stěrače. Všechna světla vozidla, včetně světel přívěsu, lze snadno zkontrolovat pomocí dálkového ovládání v klíči vozidla.

4. Osvětlení LED v kabině

Společnost DAF jako první v oboru nákladních vozidel představila technologii LED pro své světlomety a nyní ji zavádí do plného rozsahu v předním, bočním a zadním osvětlení. Poskytuje nejvyšší kvalitu pro nejlepší výhled a viditelnost a tím pádem i bezpečnost.

5. Adaptivní tempomat

Adaptivní tempomat automaticky upravuje rychlost vozidla tak, aby byla zachována bezpečná vzdálenost od vozidel vpředu.

6. City Turn Assist

Systém City Turn Assist zaznamená při zatáčení vozidla cyklisty nebo chodce. Při vyšších rychlostech systém upozorní řidiče, když se motocykly nebo automobily nacházejí ve slepé zóně při změně jízdního pruhu nebo při sjíždění do jednoho pruhu. Systém City Turn Assist vydává vizuální a zvukové výstrahy a funguje i za špatné viditelnosti.

7. Elektronická parkovací brzda DAF

Nová volitelná bezpečnostní funkce, která automaticky aktivuje parkovací brzdu například při vypnutí motoru.

8. Varování při opouštění jízdního pruhu

Systém varování při opouštění jízdního pruhu varuje řidiče při vybočení vozidla mimo jízdní pruh následkem řidičské chyby, únavy nebo nepozornosti.

9. Nízkorychlostní brzda přívěsu

Zaručuje bezpečné připojení a odpojení přívěsu nezávislou aktivací brzd přívěsu.

10. Asistent parkovací brzdy

Aktivuje všechny brzdy společně s parkovací brzdou, aby se vozidlo při nakládání nebo vykládání pomocí jeřábu nebo při použití sklápěcí nástavby nehýbalo.

11. Monitorování tlaku v pneumatikách

Systém monitorování tlaku v pneumatikách zajišťuje nepřetržité sledování tlaku a teploty ve všech pneumatikách. Systém generuje výstrahy, když je nízký tlak v jedné pneumatice nebo má pneumatika vysokou teplotu, což řidiči umožňuje rychle zasáhnout.

12. Řízení stability vozidla

Funkce elektornického brzdového systému jsou vystaveny systémem řízení stability vozidla, jež brání zalomení soupravy a převrácení.

Extrémně pevná a robustní konstrukce kabiny

New-Generation-DAF-XD

Vozidla DAF nové generace mají zcela novou a extrémně silnou, robustní konstrukci kabiny, která chrání před nárazem ze všech stran. Na přední straně jsou pro maximální ochranu integrovány tlumicí boxy absorbující energii. Nárazové zóny v zadní části kabiny chrání před pohybujícím se nákladem a zajišťují bezpečnost pracoviště řidiče. Střecha byla zpevněna, aby maximálně chránila cestující v kabině v případě převrácení.

Bezpečnostní systém ProCaDis

Jedinečný a patentovaný systém naprogramovaného posunu kabiny (ProCaDis) společnosti DAF umožňuje posunutí kabiny o 400 milimetrů na podvozku během čelního nárazu, což pohlcuje energii a zabraňuje oddělení kabiny. Díky tomu systém ProCaDis zachovává konstrukci kabiny a maximalizuje prostor pro přežití cestujících ve vozidle.

Bezpečnostní systém CoDeS

Systém kontrolované deformace sloupku řízení (CoDeS) společnosti DAF zajišťuje, že se volant bude pohybovat směrem od řidiče, například v případě nárazu do přívěsu zezadu. Přístrojová deska modelu XD nové generace obsahuje zóny absorbující nárazy, které chrání kolena řidiče.