Hybridní elektrická vozidla

To nejlepší z obou světů. HEV neboli Hybridní elektrická vozidla – kombinují to nejlepší z obou světů: plně elektrický pohon v městských oblastech a technologie ekologického vznětového motoru na všech ostatních místech. Společnost DAF testuje tuto velmi slibnou technologii, která má velkou výhodu v podobě schopnosti přizpůsobit se téměř jakékoli situaci.

DAF CF Hybrid

Vozidla DAF CF Hybrid Innovation, která se v současnosti testují v praktických podmínkách, jsou vybavena vznětovým motorem PACCAR MX-11 o objemu 10,8 l (a výkonu až 330 kW / 450 k) a elektrickým motorem ZF (o výkonu 75 kW / 100 k, špičkový výkon: 130 kW / 175 k), který je integrovaný se speciální převodovkou ZF TraXon pro hybridní hnací soustavy. Elektrický motor je poháněn sadou akumulátorů s výkonem 85 kWh, která se dobíjí při používání vznětového motoru. Když je akumulátor plně nabitý, vozidlo – v závislosti na celkové hmotnosti – má elektrický dojezd až 50 kilometrů, což je více než dost pro cestování do městských oblastí a zpět.

Mimo město je model CF Hybrid poháněn čistým a efektivním vznětovým motorem PACCAR MX-11, který nabízí provoz na dlouhé vzdálenosti. Energie generovaná výfukovou brzdou a funkcí ovládání rychlosti sjíždění ze svahu se využívá v elektrickém motoru a slouží jako záloha vznětového motoru. To je velmi přínosné jak z hlediska spotřeby paliva, tak z hlediska emisí CO2, když se používá vznětový motor.DAF-CF-Hybrid-DrivelineJak splnit přísnější emisní předpisy

Hybridní řešení rovněž umožňují provozovatelům přepravy splnit přísnější emisní předpisy. Od roku 2025 bude několik evropských měst vpouštět do městských center pouze užitková vozidla s nulovými emisemi. Pro těžká a středně těžká nákladní vozidla, která většinu kilometrů ujedou mimo městské oblasti, představuje hybridní technologie dokonalé řešení tohoto omezení. Plně elektrická jízda zajišťuje nulové emise v centrech měst, zatímco technologie ekologického vznětového motoru nabízí maximální dojezd a flexibilitu mimo město.

DAF-CF-Hybrid-Ghostview

Hybridní technologie DAF

Společnost DAF se může pochlubit dlouhou historií v oblasti hybridní technologie. V roce 2010 jsme vyvinuli model LF Hybrid, který měl plně elektrický dojezd 2 kilometry. Náš experimentální model XF Hybrid byl vyvinut v roce 2012 a dokázal ujet 1,5 kilometru na plně elektrický pohon. Model DAF Convenient, pojmenovaný po projektu z roku 2016, který byl financován Evropskou unií, byl zkušebním hybridním vozidlem, které dosáhlo úspornější spotřeby paliva a mělo plně elektrický dojezd 3 až 6 kilometrů. V roce 2017 vzniklo v rámci projektu EU EcoChamps hybridní vozidlo, které mělo úspornější spotřebu paliva a plně elektrický dojezd 10 kilometrů, při nižší ceně a hmotnosti.DAF-CF-Hybrid