Společnost DAF představuje model CF Electric s prodlouženým dojezdem

Společnost DAF Trucks dělá další krok ve vývoji elektrických hnacích soustav: zdvojnásobuje dojezd modelu DAF CF Electric, vybaveného technologií VDL e-power, na více než 200 kilometrů. Představení nové generace akumulátorů navíc znamená snížení hmotnosti o 700 kg, což se přímo projeví jako vyšší užitečné zatížení.

Společnost DAF se pohybuje na samé špici vývoje a prodeje plně elektrických nákladních vozidel. Zkušební provoz prvních modelů CF Electric začal již v roce 2018 u německých a nizozemských zákazníků. Poté se začala prodávat druhá generace, vybavená novým softwarem a novou přístrojovou deskou.

Tahač a podvozek
Model DAF CF Electric je ideální díky svým nulovým emisím a tichému použití v městských oblastech a splňuje všeobecné požadavky na distribuci, dodávky do supermarketů a svoz odpadu. Společnost DAF aktuálně nabízí model CF Electric jako tahač 4×2 (CHJS 37 tun) a jako vozidlo s podvozkem v konfiguraci 6×2 s řízenou vlečenou nápravou pro maximální manévrovatelnost (CHJS 28 tun).

Osvědčená a spolehlivá technologie
Nejnovější generace vozidel CF Electric staví na osvědčené spolehlivosti a uživatelské přívětivosti předchozích generací. Nově je v současné generaci doplněn lithiumiontový akumulátor s kapacitou 350 kWh (efektivní kapacita 315 kWh). Kromě většího množství energie je akumulátor také mnohem lehčí – o celých 700 kg. Toto snížení se přímo projevuje ve vyšší kapacitě užitečného zatížení. Akumulátor je uložen v gelu, takže teplota vždy zůstává v rozmezí 25 až 40 stupňů Celsia bez ohledu na počasí, což podporuje výdrž a konzistentní výkon akumulátoru.

500 kilometrů denně na elektrický pohon
Díky zvýšené kapacitě akumulátoru, který má přitom stále stejné rozměry, má nyní model CF Electric dojezd více než 200 kilometrů. To je dvojnásobek v porovnání s předchozími generacemi. Úplné nabití akumulátoru se obvykle provádí v domovské základně vozidla a trvá přibližně 75 minut při použití nabíjecí stanice s výkonem 300 kilowattů.

Dobíjením akumulátoru při nakládce nebo vykládce či během přestávky v provozu vozidla je možné v modelu DAF CF Electric ujet až 500 kilometrů denně zcela na elektrický pohon. To je velmi výhodné z hlediska produktivity a efektivity vozidla.

Konkrétní rady ohledně pořízení a použití
Používání elektrických vozidel vyžaduje od zákazníků specifický přístup. To je důvod, proč společnost DAF nabízí svým zákazníkům podporu prostřednictvím pokročilých modelů simulace trasy, které napomáhají co nejefektivnějšímu plánování pro vozidlo, včetně praktických rad k chytrému a účinnému dobíjení akumulátoru. Společnost DAF také nabízí poradenství – spolu s vybranými dodavateli, jako je společnost VDL –, týkající se optimální infrastruktury pro nabíjení. 

Prodej začíná v září
Model CF Electric s prodlouženým dojezdem se začne prodávat v září, přičemž první dodávky se předpokládají na počátku roku 2021.

„Důležitý krok vpřed“
„Díky prodlouženému dojezdu upevňuje model CF Electric naši čelní pozici v oblasti elektrické silniční přepravy,“ uvádí Ron Borsboom, výkonný ředitel produktového vývoje ve společnosti DAF. „Toto vozidlo bylo vyvinuto v reakci na sílící požadavky na zvýšení kvality ovzduší v našich městech a snížení emisí CO2. Pět set kilometrů denně zcela na elektrický pohon už je parametr, se kterým mohou provozovatelé přepravy lépe pracovat.“

DAF CF Electric | Tahač FT – Technické údaje

Podvozek                                                                          4×2

Rozvor                                                                              380 centimetrů

Hmotnost tahače                                                              9 000 kg

Elektromotor                                                                     210 kW

Točivý moment                                                                 2 000 Nm

Kapacita akumulátoru                                                       350 kWh (efektivní kapacita 315)
Dojezd plně nabitého vozidla                                            až 220 km
Rychlé nabití akumulátorů                                                75 minut (při 300 kW)

DAF CF Electric | Podvozek FAN – Technické údaje

Podvozek                                                                          6×2, vlečená náprava

Rozvor                                                                              380/420/460/480 centimetrů

Hmotnost vozidla s podvozkem                                        10 200 kg

Elektromotor                                                                     210 kW

Točivý moment                                                                 2 000 Nm

Kapacita akumulátoru                                                       350 kWh (efektivní kapacita 315)

Dojezd plně nabitého vozidla                                            až 220 km

Rychlé nabití akumulátorů                                                75 minut (při 300 kW)

Popisek fotografie
Společnost DAF Trucks uskutečňuje další krok v oblasti elektrických hnacích soustav: zdvojnásobuje dojezd modelu DAF CF Electric na více než 200 kilometrů.

V Eindhovenu 2. září 2020